Prof. dr David Engels "Chinese Antiquity and the Greco-Roman World – Parallel Histories?”

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład w języku angielskim, który odbędzie się w trybie zdalnym na platformie TEAMS.

21 czerwca 2022 r. (wtorek), godz. 16:30

Prof. dr David Engels

Kierownik Katedry Historii Rzymu na Uniwersytecie Brukselskim (ULB)

Podczas gdy filozofia historii wciąż wydaje się pozostawać w akademickiej niełasce, wypunktowane porównania historyczne stopniowo powracają do centrum współczesnych badań. Starożytny Rzym i klasyczne Chiny należą do najbardziej popularnych tematów takiego podejścia. Jednak, choć badania zdołały zidentyfikować wiele zaskakujących punktów porównawczych, koncentrują się one zazwyczaj na zwykłym krytycznym porównaniu autorów, struktur społecznych lub instytucji politycznych, a zatem pozostają na ogół statyczne, tzn. bez uwzględnienia ich szerszego, dynamicznego kontekstu. Wykład będzie próbą rozwiązania tego problemu i stworzenia bardziej globalnych ram porównawczych, pokazując, w jaki sposób cywilizacja grecko-rzymska oraz starożytna cywilizacja chińska pierwszego tysiąclecia p.n.e. przeszły przez dość podobne etapy ewolucji politycznej i intelektualnej, zanim osiągnęły etap ostatecznego zjednoczenia imperialnego.

Prof. dr David Engels  jest kierownikiem Katedry Historii Rzymu na Uniwersytecie Brukselskim (ULB), obecnie pracuje w Instytucie Zachodnim w Poznaniu. Autor i redaktor licznych książek naukowych i artykułów z zakresu historii starożytnej, porównawczej, kulturowej i filozofii historii. Jego publikacje obejmują między innymi:  Le Déclin (Paryż 2013); Von Platon bis Fukuyama (Bruksela 2015); Oswald Spengler. Werk, Deutung, Rezeption (Stuttgart 2021).

Osoby zainteresowane udziałem proszone są o mailowe zgłoszenie chęci uczestnictwa na adres: Confucius.Institute@pw.edu.pl

Serdecznie zapraszamy!