Aktualności

Zamknięcie Instytutu Konfucjusza

W imieniu Władz Politechniki Warszawskiej informujemy że z dniem 28 maja 2023 r. aktywność nasza zostaje wstrzymana z powodu nie przedłużenia przez PW umowy o prowadzeniu Instytut Konfucjusza

Confucius Institute closing

On behalf of the Authorities of the Warsaw University of Technology, we would like to inform that our activity is suspended by the end of May, due to the non-renewal contract by WUT to support Confucius Institute.

Uprzejmie informujemy, że w semestrze letnim zmianie ulega sposób działania Instytutu Konfucjusza

Kursy z języka chińskiego będą prowadzone przez 10 tygodni
w systemie on-line. Początek zajęć 6 marca 2023 r.
Zajęcia w semestrze letnim są bezpłatne.  Po zakończeniu zajęć nie będą przeprowadzane egzaminy i wydawane certyfikaty ukończenia kursu.

Rozstrzygnięcie konkursu „Chińskie Impresje”

Z przyjemnością chcielibyśmy ogłosić wyniki konkursu organizowanego we współpracy z Ambasadą Chin:

http://pl.china-embassy.gov.cn/pol/sghd_1/202212/t20221221_10992988.htm

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, a laureatom GRATULUJEMY!

Chińskie zwyczaje noworoczne

Przepraszamy: brak miejsc.

17 grudnia 2022 (sobota)

12:00-14:00

ul. Rektorska 4

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii – lobby

26.11.2022 - dr LI Shuchun - “Perspective of Life and Death in Taoism”

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład w języku angielskim, który odbędzie się w trybie zdalnym na platformie TEAMS.

Termin: 26.11.2022 r. (sobota), godz. 12:00

Księgozbiór Instytutu Konfucjusza

Z przyjemnością informujemy, że wszystkie osoby uczestniczące w kursach języka chińskiego organizowanych przez Instytut mogą korzystać z księgozbioru literatury chińskiej oraz z podręczników dostępnych w Bibliotece Głównej Politechniki Warszawskiej. Więcej informacji na stronie:

https://bg.pw.edu.pl/index.php/udostepnianie-zbiorow

Confucius Institute Book Collection

We are pleased to announce that all students of the Institute can use the collection of Chinese literature and textbooks available in the Main Library of the Warsaw University of Technology. For more information, please visit:

https://bg.pw.edu.pl/index.php/en/circulation

Konkurs "Chińskie impresje"

Ambasada ChRL w Polsce wraz z Instytutem Konfucjusza organizuje konkurs fotograficzny "Chińskie Impresje", którego zwieńczeniem będzie wystawa online zwycięskich prac. Wystawa ma na celu pokazanie wszystkim polskim przyjaciołom bardziej realistycznego, trójwymiarowego i wszechstronnego obrazu Chin, a także nadania nowego impulsu do promowania wymiany humanistycznej między Chinami a Polską i pogłębiania przyjaźni między dwoma narodami.

Dzień Instytutu Konfucjusza

1 października 2022 (sobota)

12:30 – 14:30

ul. Rektorska 4

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii – lobby

Zapraszamy na bliskie spotkanie z kulturą Chin.

Będzie możliwość uczestniczenia w ceremonii herbaty, napisania swojego imienia chińskimi znakami, spróbowania tradycyjnych  wypieków oraz posłuchania na żywo chińskiej muzyki.

 

Liczba osób ograniczona. Prosimy o zgłoszenie na adres:

confucius.institute@pw.edu.pl

Święto Środka Jesieni

 

Szczęśliwego Święta Środka Jesieni!

中秋节快乐!

Zapisy na kursy.

Wciąż dysponujemy wolnymi miejscami na kursach języka chińskiego.  Zainteresowane osoby prosimy o kontakt e-mail: confucius.institute@pw.edu.pl

Fotorelacja z Festiwalu Smoczych Łodzi

Prof. dr David Engels "Chinese Antiquity and the Greco-Roman World – Parallel Histories?”

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład w języku angielskim, który odbędzie się w trybie zdalnym na platformie TEAMS.

21 czerwca 2022 r. (wtorek), godz. 16:30

Prof. dr David Engels

Kierownik Katedry Historii Rzymu na Uniwersytecie Brukselskim (ULB)

Festiwal Smoczych Łodzi

18 czerwca 2022

w godzinach: 12:00 – 14:00

Centrum Wielokulturowe

ulica Jagiellońska 54, Warszawa

zgłoszenia: Confucius.Institute@pw.edu.pl

 

Święto Smoczych Łodzi

Święto Smoczych Łodzi (端午节 Duānwǔ jié) jest jednym z najważniejszych świąt w Chinach. Obchodzi się je piątego dnia piątego miesiąca według kalendarza księżycowego. Jest świętem państwowym i wolnym od pracy. W 2022 roku, choć Święto Smoczych Łodzi wypada w piątek 3 czerwca, świętowanie rozciągnie się na cały weekend. Od 2009 roku jest wpisane na listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Tradycyjna kuchnia chińska

Chiny to jeden z największych i najbardziej zaludnionych krajów na świecie, nic zatem dziwnego, że kuchnia chińska zachwyca swoją różnorodnością, bogatą historią i zaskakującymi połączeniami. Dania chińskie znane są ze swojego koloru, aromatu, smaku i atrakcyjnego wyglądu. Żywność ma szczególne znaczenie dla Chińczyków a z jedzeniem związana jest określona etykieta oraz filozofia. Zapraszamy do obejrzenia filmu z przepisem na kurczaka w pomarańczach.

Poprawa kondycji na lato

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu przedstawiającego proste ćwiczenia zgodne z chińską, tradycyjną, medycyną i filozofią. Trening polega na powolnych, płynnych ruchach, które rozluźniają i relaksują ćwiczącego.

06.06.2022 - Dr Barbara Bonar - Chińskie malarstwo buddyjskie

Wykład obejmie analizę malarstwa buddyjskiego na przykładzie odwołania do znanych dzieł artystów Państwa Środka. Zostaną zaprezentowane różnice między malarstwem buddyjskim a malarstwem zachodnim jak również narzędzia malarskie i techniki, jakimi posługują się artyści.

15.05.2022 - Prof. Tan Hui - Lost in Adaptation - Screen Adaptations of Chinese Classic Novel Journey to the West

Wykład prowadzony przez prof. Tan Hui przybliży postać Małpiego Króla z jednej z najsłynniejszych klasycznych powieści chińskiej literatury Wędrówka na Zachód.

25.04.2022 Warsztat z ceremonii parzenia chińskiej herbaty

25 kwietnia 2022 r. w Instytucie Konfucjusza Politechniki Warszawskiej (IK PW) odbyły się trzecie warsztaty „Smak chińskiej herbaty na wiosnę”. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej.

KONKURS „MOST DO JĘZYKA CHIŃSKIEGO”

Instytut Konfucjusza w Opolu organizuje w dn. 26.05 2022 ogólnopolskie eliminacje dla studentów, uczniów szkół podstawowych i ponad podstawowych. 

20.04. - Dzień Języka Chińskiego ONZ

Dzień Języka Chińskiego ONZ obchodzony jest corocznie 20 kwietnia. 

31.03.2022 i 08.04.2022 Warsztaty z ceremonii parzenia chińskiej herbaty

W dniach 31 marca i 8 kwietnia 2022 r. Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej zorganizował warsztaty kulturalne „Smak chińskiej herbaty na wiosnę” dla wykładowców i studentów uczelni.

23.03.2022 - p. Jane Huang - "Share the beauty and achieve unity: recent urban public open space landscape design in China" (wykład zdalny)

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych na zdalny wykład p. Jane Huang pt: "Share the beauty and achieve unity: recent urban public open space landscape design in China"

04.03.2022 - dr Barbara Bonar: "Czas w tradycji chińskiej - współczesna recepcja" (wykład zdalny)

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych na zdalny wykład dr Barbary Bonar zatytułowany: " Czas w tradycji chińskiej - współczesna recepcja"

03.03.2022 r.- prof. Linda Mingfang Li: "Chinese vocabulary and its' learning" (wykład zdalny)

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na wykład gościnny prof. Lindy Mingfang Li zatytułowany: "Chinese vocabulary and its' learning"