Aktualności

Fotorelacja z Festiwalu Smoczych Łodzi

Prof. dr David Engels "Chinese Antiquity and the Greco-Roman World – Parallel Histories?”

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład w języku angielskim, który odbędzie się w trybie zdalnym na platformie TEAMS.

21 czerwca 2022 r. (wtorek), godz. 16:30

Prof. dr David Engels

Kierownik Katedry Historii Rzymu na Uniwersytecie Brukselskim (ULB)

Festiwal Smoczych Łodzi

18 czerwca 2022

w godzinach: 12:00 – 14:00

Centrum Wielokulturowe

ulica Jagiellońska 54, Warszawa

zgłoszenia: Confucius.Institute@pw.edu.pl

 

Święto Smoczych Łodzi

Święto Smoczych Łodzi (端午节 Duānwǔ jié) jest jednym z najważniejszych świąt w Chinach. Obchodzi się je piątego dnia piątego miesiąca według kalendarza księżycowego. Jest świętem państwowym i wolnym od pracy. W 2022 roku, choć Święto Smoczych Łodzi wypada w piątek 3 czerwca, świętowanie rozciągnie się na cały weekend. Od 2009 roku jest wpisane na listę Światowego Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Tradycyjna kuchnia chińska

Chiny to jeden z największych i najbardziej zaludnionych krajów na świecie, nic zatem dziwnego, że kuchnia chińska zachwyca swoją różnorodnością, bogatą historią i zaskakującymi połączeniami. Dania chińskie znane są ze swojego koloru, aromatu, smaku i atrakcyjnego wyglądu. Żywność ma szczególne znaczenie dla Chińczyków a z jedzeniem związana jest określona etykieta oraz filozofia. Zapraszamy do obejrzenia filmu z przepisem na kurczaka w pomarańczach.

Poprawa kondycji na lato

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu przedstawiającego proste ćwiczenia zgodne z chińską, tradycyjną, medycyną i filozofią. Trening polega na powolnych, płynnych ruchach, które rozluźniają i relaksują ćwiczącego.

06.06.2022 - Dr Barbara Bonar - Chińskie malarstwo buddyjskie

Wykład obejmie analizę malarstwa buddyjskiego na przykładzie odwołania do znanych dzieł artystów Państwa Środka. Zostaną zaprezentowane różnice między malarstwem buddyjskim a malarstwem zachodnim jak również narzędzia malarskie i techniki, jakimi posługują się artyści.

15.05.2022 - Prof. Tan Hui - Lost in Adaptation - Screen Adaptations of Chinese Classic Novel Journey to the West

Wykład prowadzony przez prof. Tan Hui przybliży postać Małpiego Króla z jednej z najsłynniejszych klasycznych powieści chińskiej literatury Wędrówka na Zachód.

25.04.2022 Warsztat z ceremonii parzenia chińskiej herbaty

25 kwietnia 2022 r. w Instytucie Konfucjusza Politechniki Warszawskiej (IK PW) odbyły się trzecie warsztaty „Smak chińskiej herbaty na wiosnę”. W spotkaniu wzięli udział uczestnicy Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej.

KONKURS „MOST DO JĘZYKA CHIŃSKIEGO”

Instytut Konfucjusza w Opolu organizuje w dn. 26.05 2022 ogólnopolskie eliminacje dla studentów, uczniów szkół podstawowych i ponad podstawowych. 

20.04. - Dzień Języka Chińskiego ONZ

Dzień Języka Chińskiego ONZ obchodzony jest corocznie 20 kwietnia. 

31.03.2022 i 08.04.2022 Warsztaty z ceremonii parzenia chińskiej herbaty

W dniach 31 marca i 8 kwietnia 2022 r. Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej zorganizował warsztaty kulturalne „Smak chińskiej herbaty na wiosnę” dla wykładowców i studentów uczelni.

23.03.2022 - p. Jane Huang - "Share the beauty and achieve unity: recent urban public open space landscape design in China" (wykład zdalny)

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych na zdalny wykład p. Jane Huang pt: "Share the beauty and achieve unity: recent urban public open space landscape design in China"

04.03.2022 - dr Barbara Bonar: "Czas w tradycji chińskiej - współczesna recepcja" (wykład zdalny)

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej zaprasza wszystkich zainteresowanych na zdalny wykład dr Barbary Bonar zatytułowany: " Czas w tradycji chińskiej - współczesna recepcja"

03.03.2022 r.- prof. Linda Mingfang Li: "Chinese vocabulary and its' learning" (wykład zdalny)

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na wykład gościnny prof. Lindy Mingfang Li zatytułowany: "Chinese vocabulary and its' learning"

Chiński Nowy Rok – Święto Wiosny

Chiński Nowy Rok, czyli inaczej Święto Wiosny, to dla Chińczyków najważniejsze tradycyjne święto. Jest to czas spotkań wszystkich członków rodziny i w czasie świąt odbywa się wiele uroczystości, które mogą trwać przez blisko pół miesiąca. Kluczowym kolorem dla obchodów Nowego Roku jest kolor czerwony, który symbolizuje dobrobyt i szczęśliwą przyszłość.

Rejestracja na zdalne zajęcia z języka chińskiego w semestrze letnim 2021/2022- 2 tura

Szanowni Państwo,

informujemy, że 01.02.2022 r. ruszyła rejestracja na zdalne kursy języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza Politechniki Warszawskiej na semestr letni, r. a. 2021/2022.

Rekrutacja na zajęcia odbywa się przez formularz zgłoszeniowy.  Formularz znajduje się na stronie internetowej  https://zapisy.confucius.pw.edu.pl 

Rejestracja na zdalne zajęcia z języka chińskiego w semestrze letnim 2021/2022

Szanowni Państwo,

informujemy, że 01.02.2022 r. ruszyła rejestracja na zdalne kursy języka chińskiego w Instytucie Konfucjusza Politechniki Warszawskiej na semestr letni, r. a. 2021/2022.

Rekrutacja na zajęcia odbywa się przez formularz zgłoszeniowy.  Formularz znajduje się na stronie internetowej  https://zapisy.confucius.pw.edu.pl 

Pierwsza tura zapisów: 01.02.2022 r. – 09.02.2022 r.

Kursy w semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej oferuje kursy języka chińskiego, mandaryńskiego dedykowane studentom, pracownikom Politechniki Warszawskiej oraz uczniom szkół, przedszkolakom, słuchaczom Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz wszystkim chętnym. Większość zajęć prowadzonych jest w języku angielskim przez chińskich nauczycieli.

Zapraszamy na zdalne zajęcia Tai Chi

W dniu 19.01.2022 r. serdecznie zapraszamy na zdalne zajęcia Tai Chi, prowadzone przez prof. Hong WeiGuo

Mistrz Hong jest prezesem Nowozelandzkiego Stowarzyszenia Chińskich Sztuk Walki i Tai Chi oraz gościnnym profesorem Pekińskiego Uniwersytetu Języka i Kultury.

19.01.2022 r. - prof. Hong WeiGuo: "Zajęcia Tai Chi"

Szanowni Państwo,

W dniu 19.01.2022 r. serdecznie zapraszamy na zdalne zajęcia Tai Chi, prowadzone przez prof. Hong WeiGuo

Mistrz Hong jest prezesem Nowozelandzkiego Stowarzyszenia Chińskich Sztuk Walki i Tai Chi oraz gościnnym profesorem Pekińskiego Uniwersytetu Języka i Kultury.

Zajęcia odbędą się w godzinach: 10:00-11.00

Obowiązuje odpowiedni strój sportowy: ubiór i  buty

Zajęcia odbędą się w języku angielskim.

Link do spotkania:

https://zoom.us/j/9822010289?pwd=dnNpbFdYNWx3UWhnaHNHclduTzIvZz09
room number:982 201 0289
code:0524

Osoby zainteresowane udziałem proszone są o mailowe zgłoszenie chęci uczestnictwa na adres: Confucius.Institute@pw.edu.pl

17.01.2022 - prof.nadzw.Chaoyi Xia: "Development of Bridges in China" (wykład zdalny)

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na wykład gościnny prof. nadzw. Chaoyi Xia zatytułowany: Development of Bridges in China

17.01.2022 - prof. nadzw. Chaoyi Xia: "Development of Bridges in China" (wykład)

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej

ma zaszczyt zaprosić wszystkich wszystkich zainteresowanych na wykład gościnny

prof. nadzw. Chaoyi Xia

zatytułowany:

Development of Bridges in China

17.01.2022 - Development of Bridges in China (wykład)

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej

ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na wykład gościnny

prof. nadzw. Chaoyi Xia

zatytułowany:

Development of Bridges in China

Termin: 17 stycznia 2022 r., godz. 10:15 – 11.30.

Wykład odbędzie się w trybie zdalnym, przez aplikację MS TEAMS

Wykład prowadzony przez prof. nadzw. Chaoyi Xia przybliży historię mostu w Chinach, wprowadzi w podstawowe typy, kompozycje, charakterystyki mechaniczne i zakresy zastosowań chińskich mostów. W połączeniu ze słynnymi przykładami mostów w różnych okresach, pozwoli słuchaczom zrozumieć rozwój teorii projektowania, materiałów budowlanych i technologii budowy mostów w Chinach.

W trakcie wykładów uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań oraz dyskusji.

Osoby zainteresowane udziałem proszone są o mailowe zgłoszenie chęci uczestnictwa na adres: Confucius.Institute@pw.edu.pl w terminie do 15 stycznia 2022 r.

Serdecznie zapraszamy!

17.01.2022 Development of Bridges in China (wykład)

Instytut Konfucjusza Politechniki Warszawskiej 

ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych na wykład gościnny 

prof. nadzw. Chaoyi Xia 

zatytułowany:  

Development of Bridges in China